All-Saginaw Valley League Basketball Teams

SVL South - Boys

SVL North - Boys

MVP: Ty Rodgers, Grand Blanc

Coach of the Year: Mike Thomas, Grand Blanc

1st Team SVL South - Boys

NameClassSchool
Owen LobsingerJuniorPowers Catholic
Jayden NunnJuniorCarman-Ainsworth
Mekhi EllisonSophomoreCarman-Ainsworth
Brendan SullivanJuniorDavison
Ty RodgersSophomoreGrand Blanc
Kevin RiceSeniorGrand Blanc

2nd Team SVL South - Boys

NameClassSchool
Luke PhillpottsSeniorPowers Catholic
Isaiah JonesSophomoreCarman-Ainsworth
Darrell ScrogginsSeniorCarman-Ainsworth
Mark MillerSeniorGrand Blanc
Nate BrownJuniorGrand Blanc
RJ TaylorFreshmanGrand Blanc

co-MVPs: Jo Ostrowsky, Mount Pleasant; Sir’Real Smith, Saginaw

Coach of the Year: Dan Schell, Mount Pleasant

1st Team SVL North - Boys

NameClassSchool
Chris SmithSophomoreArthur Hill
Parker DayJuniorHeritage
Christian DobisJuniorHeritage
Jo OstrowskySeniorMount Pleasant
Mason WojtusikSeniorMount Pleasant
Tyler HuenemannSeniorMount Pleasant
Sir'Real SmithSeniorSaginaw
Freddie McIntoshSeniorSaginaw

2nd Team SVL North - Boys

NameClassSchool
Tim JordanFreshmanArthur Hill
Carmello FranklinJuniorArthur Hill
Hayden JatczakSeniorBay City Central
Gabriel WallakerSeniorJohn Glenn
Troy PorterJuniorJohn Glenn
Jacob TomsichSeniorDow
Drew BarrieSophomoreMidland
Lavell BrodnexJuniorSaginaw

SVL South - Girls

co-MVPs: Aaliyah McQueen, Chenelle King, Carman-Ainsworth

Coach of the Year: Lance Belill, Carman-Ainsworth

1st Team SVL South - Girls

NameClassSchool
Aaliyah McQueenSeniorCarman-Ainsworth
Chenelle KingSeniorCarman-Ainsworth
Olivia DirkseSophomoreDavison
Hannah ErlaSeniorLapeer
Arie LewisSeniorCarman-Ainsworth
Taylor ThompsonSophomoreGrand Blanc

2nd Team SVL South - Girls

NameClassSchool
Olivia NormanJuniorLapeer
Caroline VanceSophomorePowers Catholic
Olivia GeanSophomoreDavison
Devin DavidsonSeniorPowers Catholic
DeAndrea SmithFreshmanCarman-Ainsworth
Jessiana AaronSeniorCarman-Ainsworth

SVL North - Girls

MVP: Jada Garner, Dow

Coach of the Year: Kyle Theisen, Dow

1st Team SVL North - Girls

NameClassSchool
Alecsis SmithSophomoreBay City Central
Jada GarnerJuniorDow
Lauren GunnSophomoreHeritage
Abi TarrantJuniorJohn Glenn
Carly McCrumJuniorJohn Glenn
Olivia CarpenterJuniorMidland
Anna TuckJuniorMidland
Mackenzie EggerJuniorMount Pleasant

2nd Team SVL North - Girls

NameClassSchool
Erynn WilliamsSeniorArthur Hill
Olivia WilletteSeniorBay City Central
Meagen LukowskiJuniorBay City Western
Abby ReySophomoreDow
Lauren ReedSeniorHeritage
Zar'Ria MitchellFreshmanHeritage
Jordan PhillipsSeniorMidland
Sharon SmithSophomoreSaginaw

Recommended Posts

Loading...